top of page

Fino

Autorska Prywatna Szkoła Podstawowa

Projekt bez tytułu (1).png

Szkoła oparta na fińskim modelu nauczania. 

Fińska edukacja jest niezwykłym połączeniem zaufania do ucznia i nauczyciela, najkrótszego czasu nauki oraz najwyższych wyników, jakie fińscy uczniowie osiągają w międzynarodowych testach. Fenomen fińskiego systemu nauczania zachwyca rodziców, uczniów i nauczycieli na całym świecie i jest obecnie wdrażany w najlepszych ośrodkach edukacyjnych!

FINO jest szkołą niesystemową, (podobnie jak np. wolne szkoły demokratyczne), ponieważ w ten sposób możemy realizować idee i rozwiązania edukacyjne, które nie wpisują się w tradycyjny, polski system oświaty. Uczniowie  FINO nie muszą dostawać ocen i odrabiać zadań domowych. Materiał podstawy programowej jest zaliczany na koniec roku w systemowej szkole partnerskiej i w tej formie następuje klasyfikacja uczniów do następnej klasy.


FINO to odpowiedź na potrzeby dzieci i rodziców XXI wieku. Misją szkoły jest wychowanie odpowiedzialnych, szczęśliwych ludzi, którzy będą umieli szukać kreatywnych rozwiązań, po to by odważnie je wdrażać. 

Najważniejsze informacje

Zadzwoń i umów się na indywidualne spotkanie informacyjne: tel. 605 05 05 98

Zanim zapiszesz Twoje dziecko do naszej szkoły będziemy chcieli spotkać się i poznać podczas indywidualnego spotkania z Waszą rodziną. Jest dla nas bardzo ważne,
żeby dzieci, które będą w naszej szkole dobrze się tu czuły,
a rodzice wyznawali podobne wartości i mieli podobne poglądy dotyczące wychowania. Uczniowie Fino to dzieci
i młodzież ciekawe świata i lubiące się uczyć. Luźna atmosfera FINO oznacza, że obdarzamy naszych uczniów zaufaniem, ale to wymaga od nich także samodyscypliny
i respektowania zasad współżycia społecznego. Decyzja
o zapisaniu dziecka do szkoły niesystemowej powinna być podjęta rozważnie. Nie spieszcie się. Chcemy, żebyście byli pewni, że FINO to szkoła dla Was!  W załącznikach poniżej znajdziesz jeszcze więcej informacji o szkole, wysokości
i opcjach  czesnego. Po zapoznaniu się z tymi informacjami umów się na spotkanie rekrutacyjne! Zapraszamy!

Program

Podstawą nauczania w FINO jest realizacja podstawy programowej określonej przez MEN. Czas jaki pozostanie zostanie poświęcony na rozszerzanie zagadnień, które interesują dzieci.Oprócz podstawy programowej dzieci nauczą się: 

 • utożsamiać się z tradycją i historią kraju, 

 • szacunku do języka ojczystego,

 • wrażliwości na przyrodę i odpowiedzialności za nią

 • kreatywnego myślenia,

 • samodzielności,

 • odwagi w wyrażaniu własnych poglądów i pomysłów,

 • wystąpień i prezentacji,

 • szacunku dla innych poglądów i kultur,

 • odpowiedzialności za siebie i za innych,

 • podejmowania decyzji,

 • współpracy w grupie,

 • umiejętności rozmowy w sytuacjach konfliktowych 

 • rozpoznawać i nazywać swoje emocje;

Lokalizacja

FINO znajduje się w samym sercu Legnicy. Z naszych okien roztacza się piękny widok na skwer, fontannę, katedrę
i najpiękniejszy fragment rynku. Wystarczy przejść przez kładkę, by znaleźć się w parku. Kilka kroków dzieli nas od teatru, galerii sztuki czy muzeum.
To wszystko daje nam unikalną możliwość uczestniczenia w życiu kulturalnym miasta i korzystaniu z piękna przyrody.
To niezliczone źródło inspiracji na lekcje poza szkołą.
Dysponujemy klimatyzowaną powierzchnią 450 m, dziesięcioma dużymi, jasnymi salami, obszernym holem,
w którym można się bawić, jest mini ścianka wspinaczkowa, piłkarzyki, kreatywne ściany ( lego, magnetyczna, sensoryczna)
Szkoła jest urządzona minimalistycznie, tak żeby nic nie rozpraszało dzieci.  Na podłodze są wykładziny tłumiące hałas krzesełek, ściany są w spokojnym jasnoszarym kolorze. Właśnie tak jak w fińskich szkołach!
Sale dydaktyczne są uniwersalne, jest też sala do konwersacji językowych ( z fotelami), sale muzyczne oraz sala do zajęć kreatywnych (szycie/malowanie/majsterkowanie).  Po sąsiedzku znajduje się szkoła tańca, we współpracy z którą będziemy przeprowadzać zajęcia sportowe.

Nauczyciele- mentorzy i trenerzy

W Fino dzieci nie są NAUCZANE - one się UCZĄ, ODKRYWAJĄ, DOŚWIADCZAJĄ. Mentor wskazać drogę, pomóc wyznaczyć cel, wie co powinno znaleźć się na końcu tej drogi i gdzie trzeba dojść. Ale jednocześnie pozostawia dziecku możliwość wyciągania własnych wniosków, także na temat sukcesów i porażek, czy  samooceny. MENTORZY to osoby, które mogą mieć kierunkowe wykształcenie typowe dla nauczycieli, ale także praktycy, którzy będą przekazywać swoją pasję oraz będą umieli połączyć kilka przedmiotów w jedną niesamowitą lekcję. Kadra FINO jest starannie dobrana, a kreatywność, pasja i radość z nauczania to najważniejsze kryteria zatrudniania. Wszyscy mentorzy przechodzą szkolenie z kreatywnych metod uczenia, zapoznają się z fińskim podejściem do edukacji i regularnie spotykają się nie na "radach pedagogicznych" ale na sesjach brainstormingowych, po to by inspirować się  nawzajem, planować lekcje interdycyplinarne i szukać nowych dróg edukacji. Mentorzy towarzyszą dzieciom także podczas przerw, posiłków i poranków, by mieć czas rozmawiać nie tylko o nauce i przedmiocie, ale także o samopoczuciu dzieci, ich przeżyciach i emocjach.

Rezerwacja miejsc online

ul. N.M.P. 2, 59-220 Legnica

694 415 756

 • Facebook
 • Facebook
bottom of page