FINO - to prywatna, autorska szkoła, oparta na fińskim systemie nauczania. Fińska edukacja jest niezwykłym połączeniem zaufania do ucznia i nauczyciela, najkrótszego czasu nauki oraz najwyższych wyników, jakie fińscy uczniowie osiągają w międzynarodowych testach. Fenomen fińskiego systemu nauczania zachwyca rodziców, uczniów i nauczycieli na całym świecie i jest obecnie wdrażany w najlepszych ośrodkach edukacyjnych!

FINO jest szkołą niesystemową, (podobnie jak np. wolne szkoły demokratyczne), ponieważ w ten sposób możemy realizować idee i rozwiązania edukacyjne, które nie wpisują się w tradycyjny, polski system oświaty. Uczniowie  FINO nie muszą dostawać ocen i odrabiać zadań domowych. Materiał podstawy programowej jest zaliczany na koniec roku w systemowej szkole partnerskiej i w tej formie następuje klasyfikacja uczniów do następnej klasy.

 

FINO to odpowiedź na potrzeby dzieci i rodziców XXI wieku. Misją szkoły jest wychowanie odpowiedzialnych, szczęśliwych ludzi, którzy będą umieli szukać kreatywnych rozwiązań, po to by odważnie je wdrażać. 

 

Gdzie mieści się szkoła FINO?

            Kim są

nauczyciele FINO?

Program FINO

Rekrutacja

FINO(2).png

Gdzie mieści się szkoła?

FINO znajduje się w samym sercu Legnicy. Z naszych okien roztacza się piękny widok na skwer, fontannę, katedrę

i najpiękniejszy fragment rynku. Nie mamy własnego boiska,

ale wystarczy przejść przez kładkę, by znaleźć się w parku. Kilka kroków dzieli nas od teatru, galerii sztuki czy muzeum.

To wszystko daje nam unikalną możliwość uczestniczenia w życiu kulturalnym miasta i korzystaniu z pięknej przyrody.

To niezliczone źródło inspiracji na lekcje poza szkołą.

FINO dysponuje klimatyzowaną powierzchnią 450 m, dziesięcioma dużymi, jasnymi salami, obszernym holem,

w którym można się bawić, jest mini ścianka wspinaczkowa, piłkarzyki, kreatywne ściany ( lego, magnetyczna, sensoryczna)

Szkoła jest urządzona minimalistycznie, tak żeby nic nie rozpraszało dzieci.  Na podłodze są wykładziny tłumiące hałas krzesełek, ściany są w spokojnym jasnoszarym kolorze. Właśnie tak jak w fińskich szkołach!

Sale dydaktyczne są uniwersalne, jest też sala do konwersacji językowych ( z fotelami), sale muzyczne oraz sala do zajęć kreatywnych (szycie/malowanie/majsterkowanie). Do dyspozycji uczniów będą także laptopy. Obok nas, na tym samym piętrze znajduje się szkoła tańca, we współpracy z którą będziemy przeprowadzać zajęcia sportowe. 

 

Kim są nauczyciele FINO?

Tak naprawdę nie nazywamy ich tu nauczycielami, ale mentorami i trenerami. Różnica w nazwie odzwierciedla charakter relacji dzieci i dorosłych w szkole. W Fino dzieci nie są NAUCZANE - one się UCZĄ, ODKRYWAJĄ, DOŚWIADCZAJĄ. Mentor jest przewodnikiem na ścieżce edukacji. Może wskazać drogę, pomóc wyznaczyć cel, wie co powinno znaleźć się na końcu tej drogi i gdzie trzeba dojść. Ale jednocześnie pozostawia dziecku możliwość wyciągania własnych wniosków, także na temat sukcesów i porażek, czy  samooceny. W FINO nie zakładamy z góry, że ktoś był wielkim poetą, bo tak mówi "pani w szkole". Pozwalamy dzieciom samodzielnie wyciągnąć wnioski i szanujemy także ich prawo do odmiennego zdania. MENTORZY to osoby, które mogą mieć kierunkowe wykształcenie typowe dla nauczycieli, ale także praktycy, którzy będą przekazywać swoją pasję oraz będą umieli połączyć kilka przedmiotów w jedną niesamowitą lekcję. Kadra FINO jest starannie dobrana, a kreatywność, pasja i radość z nauczania to najważniejsze kryteria zatrudniania. Wszyscy mentorzy przechodzą szkolenie z kreatywnych metod uczenia, zapoznają się z fińskim podejściem do edukacji i regularnie spotykają się nie na "radach pedagogicznych" ale na sesjach brainstormingowych, po to by inspirować się  nawzajem, planować lekcje interdycyplinarne i szukać nowych dróg edukacji. Mentorzy towarzyszą dzieciom także podczas przerw, posiłków i poranków, by mieć czas rozmawiać nie tylko o nauce i przedmiocie, ale także o samopoczuciu dzieci, ich przeżyciach i emocjach.

 

Program FINO

Podstawą nauczania w FINO jest realizacja podstawy programowej określonej przez MEN. Czas jaki pozostanie zostanie poświęcony na rozszerzanie zagadnień, które interesują dzieci.  

 Oprócz podstawy programowej dzieci nauczą się: 

 • utożsamiać się z tradycją i historią swojego kraju, 

 • szacunku do języka ojczystego

 • wrażliwości na przyrodę i odpowiedzialności za nią

 • kreatywności i wyobraźni

 • samodzielności 

 • odwagi w wyrażaniu własnych poglądów

 • wystąpień i prezentacji swoich pomysłów

 • szacunku dla innych poglądów i kultur

 • odpowiedzialności za siebie i za innych 

 • umiejętności podejmowania decyzji 

 • współpracy

 • umiejętności rozmowy w sytuacjach konfliktowych 

 • świadomości własnych emocji i mówienia o nich

Rekrutacja.

Zanim zapiszesz Twoje dziecko do naszej szkoły będziemy chcieli spotkać się i poznać podczas indywidualnego spotkania z Waszą rodziną. Jest dla nas bardzo ważne,

żeby dzieci, które będą w naszej szkole dobrze się tu czuły,

a rodzice wyznawali podobne wartości i mieli podobne poglądy dotyczące wychowania. Uczniowie Fino to dzieci

i młodzież ciekawe świata i lubiące się uczyć. Luźna atmosfera FINO oznacza, że obdarzamy naszych uczniów zaufaniem, ale to wymaga od nich także samodyscypliny

i respektowania zasad współżycia społecznego. Decyzja

o zapisaniu dziecka do szkoły niesystemowej powinna być podjęta rozważnie. Nie spieszcie się. Chcemy, żebyście byli pewni, że FINO to szkoła dla Was!  W załącznikach poniżej znajdziesz jeszcze więcej informacji o szkole, wysokości

i opcjach  czesnego. Po zapoznaniu się z tymi informacjami umów się na spotkanie rekrutacyjne! Zapraszamy! 

Dyrektor Autorskiej Szkoły Podstawowej

Magdalena Lipińska

tel. 605 05 05 98

Pobierz więcej

informacji

o szkole (Plik PDF)

Pobierz cennik

(Plik PDF)

 

Jak spędzamy dzień w FINO?

 

7.30-9.00 - Poranek w stylu Fino. 

Dzieci mogą zjawiać się w godzinach od 7.30 do 9.00, tak jak jest wygodnie im i ich rodzicom. Rano dzieci mogą się bawić, dospać, zjeść śniadanie, wypić ciepłą herbatę, porozmawiać z nauczycielami, poczytać książki, posłuchać audiobooka, budować, malować itd. 

 

9.00 - Rozpoczęcie zajęć.

 Wszystkie dzieci są już w FINO.  Zebranie w grupach.  Zaczynamy od chwili rozmowy z dziećmi, pytania o ich samopoczucie, poranek, co im się śniło, co dziś może im się fajnego przydarzyć.. Następnie omawiamy plan dnia.

Zajęcia obejmujące podstawę programową trwają do godz. 13.00 , w starszych klasach do 13.45. W szkole nie ma dzwonków, każda przerwa trwa 15 min. Lekcje mogą odbywać się też poza szkołą.

 

13.45  Przerwa na lunch. Jemy obiadek.  Po obiedzie i po krótkim odpoczynku dzieci mają czas dla siebie. Odpoczywamy w wygodnej pozycji lub bawimy się z dziećmi. Możemy się nawet nudzić;) 

 

14.30 rozpoczynają się zajęcia rozwijające, które dzieci wybierają na początku roku: nauka gry na instrumencie, taniec, język obcy ( inny niż angielski) oraz zajęcia autorskie FINO - np. Zajęcia z autoprezentacji, Super Moce, nauka kreatywnego myślenia, wspólnego śpiewu, zajęcia filmowe/teatralne, kraftowe, programowanie, grafika komputerowa.

 

Czas wolny, dzieci spędzają czas na dworze - jeśli tylko pogoda na to pozwala - na skwerku, placu zabaw, czy w parku, grają w gry, piłkę, czy zwiedzają ciekawe miejsca w mieście, lub bawimy się w szkole. Szkoła jest otwarta do godziny 16.30

Dzieci nie otrzymują do domu żadnych zadań domowych, ale czasem w domu realizują projekty, które dotyczą ich rodziny, domu, przyjaciół, a których nie da się realizować w szkole. Celem takich zadań jest WYŁĄCZNIE realizacja projektów długofalowych, samodzielne planowanie i organizacja, bez pomocy mentorów i rodziców i są zadawane jako zadanie dopiero wtedy, gdy dzieci będą umiały realizować te projekty samodzielnie w szkole.